Skład Dj i Wodzirej czy Zespół muzyczny?

5 czerwca 2018

Skład Dj i Wodzirej czy Zespół muzyczny?


To pytanie nurtuje wiele par młodych, które muszą dokonać niełatwego wyboru. Prawie zawsze powstaje dylemat – co wybrać, która z dwóch opcji idealnie spełni wszystkie oczekiwania?

Wszelkie wątpliwości, które się nasuwają są uzasadnione, jest to bowiem decyzja od której będzie zależała atmosfera i dobra zabawa na weselu.

Bardzo ważną kwestią jest cała oprawa wesela, odpowiednio dobrana muzyka pod preferencje pary młodej i ich gości a także dobra zabawa oparta o odpowiedni scenariusz. Wszystko musi być zaplanowane od początku do końca wręcz idealnie, bo jest to dzień, którego nie da się powtórzyć..

Zacznijmy w takim razie od ceny, czyli aspektu branego najczęściej pod uwagę przez organizujących wesele. Skład Dj Wodzirej wyniesie Was znacznie mniej niż dobry zespół muzyczny. Jednakże nie powinien być to podstawowy element, którym się kierujemy. Więcej o tym, co składa się na cenę znaleźć można w innym naszym artykule.
Muzyka na żywo. To argument, który powinien być nie do przebicia. Można wtedy od razu przekreślić wybór składu Dj i Wodzirej. Zanim tego jednak dokonamy, warto sprawdzić, czy rzeczywiście Zespół gra „na żywo”: przeanalizować skład, posiadane instrumenty oraz sprawdzić, czy większa część muzyki nie jest odtwarzana z podkładu. Często zdarza się bowiem, że mimo 3-4 instrumentów znajdujących się na scenie, w rzeczywistości słyszymy ich o wiele więcej. W tej sytuacji nie do końca jest to „granie na żywo” a zamiast tego pewna forma odtwarzania, co powinno skłonić Was do refleksji, czy tego właśnie oczekujecie.

Kolejnym aspektem jest zakresu repertuaru, jaki posiada Zespół muzyczny. Można omówić wcześniej muzykę, którą Zespół będzie miał przygotowaną. W tej kwestii tak jak wspomniałem, Dj posługuje się oryginalnymi utworami. Jeżeli jest to muzyka elektroniczna, Zespół może nie poradzić sobie z właściwym odtworzeniem oryginału.

Podejmując decyzję, należy zwrócić uwagę także na wielkość sali weselnej oraz umiejscowienie składu obsługującego muzykę. Zdarza się bowiem, że w tej kwestii mamy bardzo ograniczone pole manewru a warto pamiętać, że goście potrzebują odpowiedniej ilości miejsca, gdzie będą się bawić . Również u gości, którzy będą zajmowali miejsca siedzące blisko nagłośnienia może w dużej mierze po jakimś czasie pojawić się dyskomfort. Warto wspomnieć, że najczęściej Zespół muzyczny zajmuje dużo więcej przestrzeni niż skład Dj i Wodzirej.

W trakcie wesela bardzo ważna jest interakcja z ludźmi. Dobry Zespół jak i dobry Wodzirej poradzi sobie bez problemu z gośćmi w każdym wieku i o różnych preferencjach. Warto sprawdzić, czy Wodzirej należy do osób otwartych, elokwentnych oraz czy jego sposób bycia sprawia, że czujemy się dobrze. To samo dotyczy Zespołu – warto zapytać, w jaki sposób prowadzą konfenansjerkę, czy oprócz samej muzyki potrafią zapewnić również wyjątkową atmosferę.

„Nie byliśmy na weselu z DJ-em” – to częste stwierdzenie i związane z tym obawy. Bardzo często funkcję tą przypisuje się stereotypowo osobie grającej muzykę w klubach, co kojarzy się z ciężką muzyką. Jest to mylne pojęcie, bowiem każdy Dj może specjalizować się w konkretnych gatunkach muzycznych jak i być wszechstronnym, co skutkuje idealnie dobranym repertuarem. Dj na weselu może zaproponować szerszy zakres muzyki niż Zespół. To naturalne, że repertuar grupy śpiewającej i grającej na żywo jest bardziej ograniczony od płytoteki DJ-a, który najpierw może odtwarzać przeboje ostatniej dekady, by po chwili móc zaproponować pop czy inne gatunki muzyczne. Dj operuje kilkoma tysiącami utworów, a Zespół muzyczny jest w stanie opracować ich tylko kilkadziesiąt.

Podsumowując – każdy grający skład ma swoje plusy i minusy:

Wybór odpowiedniego Zespołu to w dużej mierze muzyka na żywo, która brzmi inaczej niż ta odtwarzana z konsoli. Dochodzi do tego często ciekawa aranżacja utworów. Minusem może być zawężony repertuar, który Zespół może zaprezentować oraz koszty związane chociażby z tzw. „talerzykiem”.

Dj Wodzirej, bo o takim składzie mówimy, to pewność odtwarzanych utworów w oryginale, większy zakres muzyki oraz ciekawa forma interakcji z gośćmi. Czy są minusy takiego wyboru? Nie chcę być stronniczy ale wydaje mi się, że ciężko jest je znaleźć.

To krótkie porównanie składu Dj Wodzirej i Zespołu muzycznego można by rozwinąć bardziej, znaleźć więcej aspektów pozytywnych jak i negatywnych każdej z grup, dlatego też zawsze znajdą się osoby, które preferują jedną lub drugą opcję.

Ja osobiście polecam każdą z nich, bo obie są na swój sposób dobre
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram